LÉLEK-BARÁT

Szeretettel köszöntelek a keresztény FELEKEZETMENTES tanítási blogomon! Gyújtsünk együtt mennyei kincseket, mert azt mondja az Úr, "aki nincs velem, ellenem van, és aki nem gyűjt velem, az tékozol. (Lk 11,23.)

SEGÍTENI TUD A BIBLIA A GYERMEKED NEVELÉSÉBEN ?

 

AZ ORCHIDEA nagyon szép virág, de a nevelése sok gonddal jár. Ha sikeresen akarod gondozni, szabályoznod kell a hőmérsékletet és a fényt, valamint megfelelő méretű cserépbe kell ültetned. Az orchidea érzékeny, nem mindegy, milyen talajba kerül, és kap-e műtrágyát. Továbbá a betegségek és a rovarok könnyen kárt tesznek benne. Így hát igen gyakran kudarcba fullad az ember első próbálkozása az orchideanevelésben.

A gyermeknevelés jóval nehezebb és összetettebb, és szintén gondos odafigyelést igényel. Ezért a szülők gyakorta nem tudják, mitévők legyenek, ha a gyermeknevelésről van szó. Sokan érzik, hogy segítségre lenne szükségük, akárcsak egy orchideatermesztőnek, aki szakember tanácsára szorul. Kétségtelen, hogy minden szülő a legjobb útmutatást szeretné kapni. Hol található ilyen?

Bár a Biblia nem gyermeknevelési kézikönyv, a Teremtő arra ihlette az íróit, hogy foglaljanak bele sok gyakorlatias tanácsot ezzel a témával kapcsolatban. Így hangsúlyt kap benne, hogy ápolnunk kell kívánatos tulajdonságokat, melyekről számtalan ember úgy véli, hogy gyakran figyelmen kívül vannak hagyva (Efézus 4:22–24). Ebben a tekintetben a szentírási tanácsok a kiegyensúlyozott oktatás lényeges elemeinek nevezhetők. Ezek a tanácsok már ezreknél beváltak, függetlenül attól, hogy akik alkalmazták, mikor éltek, vagy milyen kultúrából származtak. Ezért a Szentírás tanácsainak követése segíthet neked, hogy sikeres légy a gyermeknevelésben.

Szülői példamutatás — A legjobb oktatás

„Te, aki mást tanítasz, magadat nem tanítod? Te, aki azt prédikálod: »Ne lopj«, lopsz? Te, aki azt mondod: »Ne kövess el házasságtörést«, házasságtörést követsz el?” (Róma 2:21, 22).

A szöuli iskolafelügyeleti hatóság elnöke kijelentette:
„A szóban és tettekben való példamutatás a legjobb módja egy gyermek oktatásának.”
Ha a szülők konkrét utasításokat adnak a gyermeküknek, de nem mutatnak jó példát a beszédükben és viselkedésükben, akkor a gyermek hamar arra a feltételezésre fog jutni, hogy a szülei képmutatók. A szülők szava elveszíti erejét. Ha például a szülők becsületességre akarják tanítani gyermeküket, nekik maguknak is becsületeseknek kell lenniük. Nagyon gyakran megtörténik egyes szülőkkel, hogy amikor nem akarnak beszélni valakivel telefonon, azt mondatják gyermekükkel: „Sajnálom, apukám (vagy anyukám) nincs itthon.” Ha erre utasítanak egy gyermeket, kínosan érzi magát, és összezavarodik. Idővel talán szégyenkezés nélkül hazudozni kezd, ha nehéz helyzetbe kerül. Ezért ha a szülők őszintén arra vágynak, hogy gyermekükből becsületes ember váljék, nekik maguknak is igazat kell mondaniuk, és szavaikkal összhangban kell cselekedniük.

Arra szeretnéd nevelni a gyermeked, hogy szépen beszéljen? Akkor jó példával kell elöl járnod. A gyermeked gyorsan utánozni fog.

Szung-szik, aki négygyermekes apa, ezt mondja: „A feleségemmel elhatároztuk, hogy nem fogunk csúnyán beszélni. Tisztelettel bántunk egymással, nem emeltük fel a hangunkat, még akkor sem, amikor ingerültek vagy mérgesek voltunk. A jó példa sokkal hatásosabb volt a puszta szavaknál. Örülünk, hogy a gyermekeink tisztelettudóan és udvariasan beszélnek másokkal.” A Biblia a Galácia 6:7-ben kijelenti: „amit vet az ember, azt fogja aratni is.”

Azoknak a szülőknek, akik szeretnék, hogy gyermekeik magas erkölcsi irányadó mértékek szerint éljenek, először maguknak kell ilyen irányadó mértékek szerint élniük.

Tartsd nyitva a gondolatközlés csatornáit!

„Vésd [Isten parancsolatait] fiaid elméjébe, és beszélj róluk, amikor a házadban ülsz, amikor úton vagy, amikor lefekszel, és amikor felkelsz” (5Mózes 6:7).

Manapság mindinkább megszokottá válik, hogy az emberek túlóráznak. Ha a férj és a feleség egyaránt dolgozik, az erőteljes hatással lehet a gyermekekre. Sok szülő egyre kevesebb időt tölt a gyermekével. Még ha otthon vannak is, a házimunkával és egyéb, ház körüli teendőkkel kell foglalkozniuk, így nagy valószínűséggel fáradtak vagy kimerültek. Ilyen körülmények között hogyan tud az ember jó gondolatcserét fenntartani a gyermekével? Alkalom adódhat a beszélgetésre például akkor, ha a gyermekkel együtt végzik a házimunkákat. Egy családfő még a tévétől is megszabadult, főleg azért, hogy több ideje legyen beszélgetni a gyermekeivel. Megjegyezte: „Először unatkoztak a gyerekek, de fejtörő játékokat játszottam velük, és érdekes könyvekről beszélgettünk, így lassanként elfogadták a változást.”

Lényeges, hogy a gyermekek már kiskorukban hozzászokjanak a szüleikkel való beszélgetéshez. Ellenkező esetben a serdülőkorba lépve és netalán gondokkal küszködve nem úgy fognak a szüleikre gondolni, mint akik a barátaik, és akikkel beszélhetnek. Hogyan segíthetsz nekik, hogy megnyíljanak előtted?

A Példabeszédek 20:5 ezt írja: „Mély víz az ember szívének gondolata, de a tisztán látó ember felszínre hozza azt.” Véleménynyilvánításra ösztönző kérdésekkel — mint például: „Mit gondolsz?” — a szülők buzdíthatják gyermekeiket, hogy foglalják szavakba gondolataikat és érzéseiket.

Mit teszel, ha a gyermeked súlyos hibát követ el? Ekkor van csak igazán szüksége kedvességre és figyelmességre. Tartsd féken az érzelmeidet, amikor meghallgatod őt. Egy apa így beszél arról, hogy miként viselkedik ilyen helyzetben: „Ha a gyerekek hibáznak, igyekszem higgadt maradni. Leülök, és meghallgatom, mit szeretnének mondani. Próbálom megérteni a helyzetet. Ha nehezen tudok uralkodni magamon, várok egy kicsit, amíg megnyugszom.” Ha féken tartod az érzéseidet, és figyelsz a gyermekre, készségesebben elfogadja majd a helyreigazítást, amelyet adsz.

Elengedhetetlen a szereteten alapuló fegyelmezés

„Ti apák, ne ingereljétek föl gyermekeiteket, hanem továbbra is Urunk fegyelmezésében és az ő gondolkodásának zsinórmértéke szerint neveljétek őket” (Efézus 6:4).

A jó eredmény elérésében fontos szerepe van a szeretetteljes fegyelmezésnek. Mivel ’ingerelhetik föl’ a szülők gyermekeiket?
Ha a fegyelmezés nem egyezik a helytelenség súlyosságával, vagy ha a szülők túlságosan bírálóak, a gyermek ellen fog állni.
A fegyelmezést mindig szeretettel kell adni (Példabeszédek 13:24). Ha érvelsz a gyermekeidnek, rá fognak jönni, hogy szeretetből fegyelmezed őket (Példabeszédek 22:15; 29:19).

Másrészt az is jó, ha a gyermek érzi a helytelen viselkedés nemkívánatos következményeit. Például ha rosszat tesz valakivel, ragaszkodhatsz hozzá, hogy kérjen tőle bocsánatot. Ha megsérti a család által meghatározott szabályokat, eltilthatod őt egy időre valamilyen élvezetes tevékenységtől, hogy kiemeld a szabályok betartásának fontosságát.

Emellett jó, ha a megfelelő időben fegyelmezel. A Prédikátor 8:11 mutat rá erre: „Mivel nem hajtják végre hamar az ítéletet a gonosz tettért, azért merül bele az emberek fiainak szíve a gonoszság cselekvésébe.” Ehhez hasonlóan sok gyermek meg fogja próbálni, meddig mehet el büntetlenül. Tehát ha egyszer figyelmezteted, hogy egy bizonyos helytelenség elkövetéséért meg fogod fenyíteni, tartsd is magad a szavadhoz.

Az egészséges kikapcsolódás értékes

„Ideje van . . . a nevetésnek . . . , és ideje a szökdelésnek” (Prédikátor 3:1, 4).

Egy gyermeknek szüksége van szabad időre és egészséges, kiegyensúlyozott kikapcsolódásra az elmebeli és testi fejlődéséhez. Ha a szülők együtt töltik a szabad idejüket gyermekeikkel, megszilárdulnak a családi kötelékek, és biztonságérzete lesz a gyermekeknek. Milyen kikapcsolódási formákban vehetnek részt együtt a családtagok? Ha időt szakítasz arra, hogy ezen elgondolkodj, sok élvezetes dolog eszedbe jut majd. Vannak szabadtéri sportok, például a kerékpározás és a labdajátékok, mondjuk a teniszezés, a tollasozás és a röplabdázás. És képzeld csak el, micsoda öröm származhat abból, ha a család együtt zenél. Szép emlékek maradnak abból is, ha egy közeli helyre utaztok, hogy élvezzétek a természetet.

Ilyen helyzetekben a szülők belecsepegtethetik a gyermekek szívébe a kikapcsolódásról alkotott kiegyensúlyozott nézetet.
Egy keresztény férfi, akinek három fia van, ezt mondja: „Ha lehet, én is részt veszek a gyermekeimmel a kikapcsolódásban. Amikor például számítógépes játékokkal játszanak, kérdezgetem őket, hogy milyen a játék. Miközben lelkesen elmagyarázzák, felhasználom az alkalmat arra, hogy beszéljek az egészségtelen szórakozás veszélyeiről. Észrevettem, hogy elutasítják a helytelen szórakozási formákat.” Igen, ha a gyermekek örömüket lelik a családi kikapcsolódásban, kevésbé hajlanak majd arra, hogy megnézzenek erőszakos, erkölcstelen vagy kábítószerezésről szóló tévéműsorokat, videofilmeket és mozifilmeket, vagy ilyen témájú internetes játékokkal játsszanak.

Segíts a gyermekeidnek jó barátokat találni!

„Aki bölcsekkel jár, maga is bölcs lesz, de aki ostobákhoz társul, az rosszul jár” (Példabeszédek 13:20).

Egy keresztény apa, aki sikeresen nevelt fel négy gyermeket, kijelentette: „Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos a barátok megválasztása. Egyetlen rossz barát tönkreteheti mindazt, amit te erőfeszítések árán felépítettél gyermekedben.” Ahhoz, hogy segítsen a gyermekeinek jó barátokat találniuk, bölcsen olyan kérdéseket tett fel nekik, mint például: Ki a legjobb barátod? Miért szereted őt? Milyen tulajdonságait szeretnéd utánozni? Egy másik apa megengedi a gyermekeinek, hogy meghívják magukhoz a legjobb barátaikat. Így meg tudja figyelni őket, és megfelelő útmutatást tud nyújtani a gyermekeinek.

Az is lényegbevágó, hogy megtanítsd a gyermekednek, hogy idősebb személyekkel is barátkozhat, nem csak a vele egykorúakkal. Bum-sun, aki háromgyermekes apa, ezt mondja: „Segítek megérteni a gyermekeimnek, hogy nem csak az ő korosztályukban lelhetnek barátokra, mint ahogyan azt a Bibliában Dávid és Jonatán esete is bizonyítja. Különböző korosztályú keresztényeket hívok meg magunkhoz, hogy időt töltsenek a gyermekeimmel. Így a gyermekek sok olyan személlyel barátkoznak, akik nem egykorúak velük.” Ha a gyermekek példamutató felnőttekkel barátkoznak, lehetőségük nyílik arra, hogy sok mindent tanuljanak tőlük.

Sikeres lehetsz a gyermeknevelésben

Az Egyesült Államokban készült egyik felmérés szerint sok szülő viszonylag kevés sikert ért el abban, hogy gyermekeiben olyan tulajdonságokat építsen ki, mint az önuralom, az önfegyelem és a becsületesség. Miért olyan nehéz ez? A megkérdezettek között egy anyuka ezt mondta: „Szomorú, de csakis úgy tudjuk megvédeni a gyermekeinket, ha bezárjuk őket egy szobába, és sohasem engedjük ki a világba.” Azt akarta ezzel mondani, hogy a gyermekek ma olyan környezetben nőnek fel, amely rosszabb, mint valaha. Ha ez a helyzet, akkor lehet-e egyáltalán valaki sikeres a gyermeknevelésben?

Ha orchideát szeretnél nevelni, de azon aggódsz, hogy elpusztulhat, akkor ez kedved szegheti. Ha egy orchideákkal foglalkozó szakember történetesen ott lenne melletted, és adna néhány jó ötletet, valamint bizakodóan azt mondaná: „Ha így csinálod, akkor sikerülni fog!”, nemde megkönnyebbülnél? A Mi Atyánk, aki az emberi természet terén a legfőbb tekintély, megmutatja, hogy mi a legjobb módszer a gyermeknevelésben.
Ezt mondja: „Neveld fel a fiút a neki való út szerint; még amikor megöregszik, akkor sem tér el attól” (Példabeszédek 22:6).

Ha a Biblia tanácsai alapján neveled gyermekedet, minden bizonnyal abban az örömben lesz részed, hogy olyan felnőtté válik, akiben van felelősségérzet, erkölcsi érzés, és aki figyelmes. Akkor az emberek szeretni fogják, de ami a legfontosabb, az Úr, a mi égi Atyánk is így fog érezni iránta.

forrás:

Őrtorony online

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 71
Tegnapi: 66
Heti: 137
Havi: 2 414
Össz.: 504 303

Látogatottság növelés
Oldal: BIBLIA A GYERMEKNEVELÉSBEN ...
LÉLEK-BARÁT - © 2008 - 2024 - lelekbarat.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »